FacebookInstagram

DIAPAL

DIAPAL Teknoloji ile İsviçre eşapmanı kusursuz çalışmaktadır.


DIAPAL

Kayganlaştırıcı içermeyen eşapman kolu

Ar-nem-alma hedefi teknolojisi saat içerisindeki yağın eskimesini veya özelliğinin kaybetmesini önlemektir. DİAPAL teknoloji ise bir adım daha ileri giderek saat mekanizması içindeki karşılıklı çalışan eşapman kolu gibi parçaların kayganlığını sağlayan madde olmadan kusursuz çalışmasını sağlamaktadır.

Geliştirilmiş yağlama kalitesi

Saat içerisinde bulunan yağın eskimesini kaldırmak amacıyla saat mekanizmesi Ar-Nem-Alma teknolojisi ile depolanmaktadır. Saat içerisinde yağ olmaması, yağın eskimemesi fikrindin yola çıkarak Sinn mühendisleri, teknisyenleri ve fizikçileri buna daha da iyi bir çözüm bulabilmek için çalışmalarını aralıksız sürdürmektedirler. Bunun çıkış noktası da İsviçre eşapman kolunun kusursuz çalışmasıdır. Bu parça kayganlığın kusursuzluğuna bağlı olup saat mekanizmasının hareketini ve doğru çalışmasını sağlayan en hassas parçalardan biridir.

İsviçre eşapman kolu karşılaştırılması: Yağ olmadan, en fazla üç ay bir süreden fazla çalışamaz. Standart yağ kullanımı 3.5 yıl sonra genlik verilerinin olumsuz yönde düşmesini sağlar Aynı süre zaafında DIAPAL Teknoloji ile eşapman kusursuz çalışmaktadır.

Başlangıçta elmas ama şimdi nano teknolojisi tercih edilmektedir.

Sinn 1995 yılında DIAPAL teknolojisi çalışmalarına yakut paletlerini elmas paletler ile değiştirmekle başladı. Alışıla gelmiş eşapmanlarda yağ yakut paleti ile eşapman çarkının sürtünmeyi önlemesi için geçerlidir. Elmas kullanıldığında yakuta nazaran sürtünmede daha olumlu sonuç vermiştir. Artık burada yağlama gerekmemektedir ancak bu kombinasyonda istenilen titreşim ve genleşme verileri vermemektedir.

Sinn 1995 yılından beri birçok malzeme çeşitleri üzerinde çalışarak en verimli sonucu almak için araştırma ve geliştirme çalışmalarını sürekli sürdürmüştür. 2000 yılında yağ kullanmadan bilhassa eşapmanda kullanmak üzere bir teknoloji geliştirmiş ve bunu DIAPAL adı altında patentini almıştır. Bu teknolojide elmas değil nano teknolojisi tercih edilmiştir.